Buffalo Kylling med Jalapeños og Cheddar

Denne amerikansk inspirerede kyllingeret er noget af det bedste, som jeg længe har lavet. Den er mør og saftig og lækker og spicy og bare så fuld af herlig smag fra kylling, bacon, jalapeños og cheddar. Hvis du dertil lægger en topping af det sprødeste kyllingeskind – ja, så fornemmer du måske, hvor vi er på vej hen.Buffalo Kylling med Jalapenos og CheddarrDu kan lave den mere eller mindre spicy ved at bruge jalapeños eller erstatte dem med peberfrugt. Jeg har brugt en mellemting af de to, som er nogle jalapeños lignende tyrkiske peberfrugter, som jeg har købt i bazaren. Du kan få dem hos de fleste indvandrergrønthandlere.

Ligeledes kan du lave retten på den grundige måde ved at bruge kylling på ben – eller du kan vælge den lettere måde og bruge hele kyllingbryster eller kylling inderfilet. Så får du ikke helt den samme smag og heller ikke det sprøde kyllingeskind, men jeg tænker, at det alligevel kan blive en fin ret.

Buffalo Kylling med Jalapenos og Cheddarr
Næringsindhold i 1/6 af portionen:

  • Kcal: 604
  • Protein: 55 g
  • Kulhydrat: 3,3 g
  • Fedt: 44 g

Buffalo Kylling med Jalapeños og Cheddar

Ingredienser

  • 6 – 8 kyllingeoverlår med rygben ( ialt 1400 g rå kylling, som svinder til ca det halve) – eller ca 1 kg kyllingbryst eller -inderfilet.
  • 2 pk bacon i skiver ( 300 g)
  • 3-4 friske jalapeños/ grønne chili (eller grønne, tyrkiske pebre, som fås ved indvandrergrønthandlere – eller alm. grøn peber)
  • 300 g friskost (som Philadelphia)
  • 120 g revet cheddar
  • 60 g revet mozzarella
  • ½ dl mayonnaise
  • evt ca ½ dl chilisauce (obs kulhydratindhold, som kan være MEGET højt især i de søde chilisaucer)
  • 2 ts røget paprika
  • 2 ts hvidløgspulver
  • ca 2 ts groft salt, friskkværnet peber
  • lidt olivenolie til stegning af bacon og jalapenos
  • kørvel eller anden frisk krydderurt til drys inden servering

Fremgangsmåde:

  1. Aftør overlårene, drys dem med salt og steg dem ved 200 ° (alm. ovn) i ca 1 time (hvis du bruger kyllingfilét, skal du bare stege det, som du plejer – men endelig ikke for meget, så bliver det nemlig tørt)
  2. Skær baconskiverne i mindre stykker og brun dem på en pande i lidt olivenolie
  3. Skyl jalapeños og bank kernerne ud af dem. Skær i skiver.
  4. Når baconstykkerne er næsten brune, tilsætter du jalapeños i skiver og steger dem med i et par minutter. Gem lidt jalapeños til at drysse ovenpå retten, inden gratinering.
  5. Tilsæt nu friskost, mayonnaise, chilisauce og krydderier. Hold lidt igen med chilisaucen og smag dig frem.
  6. Krydr med salt og peber og lad det koge op. Fjern det fra varmen.
  7. Lad de stegte kyllinger afkøle, fjern skindet og tag kødet fra benene. Det gøres aller nemmest med et par rene hænder.
  8. Vend skindet med bagsiden opad, læg det i en bradepande, drys med salt og steg det i ca 15 min ved 200 °, indtil det er sprødt
  9. Læg kyllingekødet i et ildfast fad.
  10. Fordel bacon/ jalapeños/ ostesaucen over
  11. Drys med den revne cheddar/ mozzarella blanding
  12. Top evt med nogle skiver jalapeños
  13. Sæt fadet i ovnen ved 200 ° VARMLUFT  og gratiner retten i ca 15 minutter. Afslut med ca 5 minutters grillning, indtil osten er gylden og boblende. Hvis du bruger kylling inderfilet, skal retten have samme tid til gratinering.
  14. Drys med frisk kørvel eller anden krydderurt og server med det sprødstegte kyllingeskind fordelt hen over retten.
  15. Som tilbehør kan du bruge bønne-, broccoli– eller blomkålsfritter. Eller en grøn salat. Vi spiste retten på romainesalat med letkogt blomkål til.

Buffalo Kylling med Jalapenos og CheddarrInspiration til retten har jeg fra den skønne keto blog Ruled.me (engelsksproget).

10 thoughts on “Buffalo Kylling med Jalapeños og Cheddar

    • Kathe siger:

      Hej Rikke
      Nej, dem skal du bare stege, som du plejer (og endelig ikke for meget).
      God fornøjelse – det er en fantastisk velsmagende ret.
      Mvh Kathe

      Like

  1. Tina Frederiksen siger:

    Hej Kathe. Jeg skal igang med LCHF og skal tabe mig 30 kg! Kan jeg bruge de opskrifter herinde fra “striks” og tabe mig ca 1 kg om ugen? Det er jo fantastisk at kunne spise brunsviger om morgenen og så tabe sig 😀
    Skal jeg tælle kalorier og kulhydrater dagligt?
    Hilsen Tina

    Like

  2. Julie siger:

    Hej Kathe!
    Jeg har afprøvet din opskrift her til aften! Klar succes 😀
    Mine forældre var også meget begejstret, især over det sprøde kyllingeskind!
    Tak for en lækker opskrift!

    Like

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s