Denne salat er smuk og sprød og rød. Den er meget enkel – og du kan udskifte den røde spidskål med almindeligt spidskål eller hvidkål. Grillosten kan erstattes af feta og kernerne af hassel- eller valnødder. I stedet for blåbær kan du bruge tynde skiver af danske sommeræbler eller – pærer. Og således kan en salat varieres i de uendelige – er det ikke fantastisk? Hjertelig velbekomme.
PS Kålsalater er generelt velegnede til madpakken, da kålen holder sig sprød i nogle dage. Så lav endeligt rigeligt.
Ingredienser:
- 1 rødt spidskål
- 200 g Halloumi (grill ost)
- 1 bundt persille
- 1 håndfuld ristede solsikkekerner
- 1 håndfuld blåbær
Dressing:
- 3 sp æblecidereddike
- 4 sp olivenolie
- 6 sp vand
- 1 sp Sukrin Gold (eller anden sødning, f.eks. FiberSirup Gold)
- 1 ts groft salt
- friskkværnet peber
Fremgangsmåde:
- Skær din spidskål i fine strimler enten med en meget skarp kniv eller med en kålskærer.
- Bland dressingen og smag den til med salt og sødning
- Hak persille og nødder fint
- Rist solsikkerkernerne på en oande i lidt olivenolie
- Skær grillosten i ca 1 cm tykke skiver og grill den, indtil den har tydelige grillstriber på begge sider (3-5 min/ side)
- Skær den i trekantede stykker.
- Anret din salat på et stort fad. Hæld dressing over og slut med ost, solsikkekerner og hakket persille.
Dette indlæg indeholder affiliate links. Det betyder, at vi modtager et mindre beløb, hvis du køber noget i den pågældende webshop. Prisen er den samme for dig – men du kan på denne måde vælge at støtte vores arbejde med bloggen. Vi linker altid kun til produkter, som vi selv bruger og kan stå inde for
Kender ikke røde spidskål, men den vil jeg kigge efter.
Det giver rigtig fine farver til salaten. Jeg plejer at spise spidskål i stedet for hvidkål, da jeg synes at spidskålen er lidt sødere -hvordan er smagen i den røde, er den mere bitter eller også sød?
LikeLike
Hej Lis
Den røde smager som den grønne, synes jeg. Du kan også bruge rødkål, men ligesom hvidkål er den lidt mere bitter, synes jeg.
Kh Kathe
LikeLike