Kender du det, at man finder noget rigtig godt og tænker: “Hvorfor har jeg dog ikke prøvet det noget før”? Den følelse fik jeg idag, efter at have smagt de berømte svenske kesoplättar – på dansk kaldet pandekager med hytteost eller proteinpandekager.
De har i mange år været populære i LCHF kredse – fordi de er totalt low carb og med en pænt høj fedt%. Og så smager de altså virkelig godt. Jeg lavede dem til morgenmad og havde tilsat vanilje, citron og kardemomme til dejen. Sammen med en klat creme fraiche 9 %, en smule blåbær og et godt squeeze af min yndlings Zero topping med salted caramel (affiliatelink) blev det et dejligt morgenmåltid.
Du kan undlade krydderierne og bruge pandekagerne til din frokost – f.eks. med skinke og ost imellem.
Hvis du laver en større portion, så vil dejen tykne undervejs. Jeg plejer at tynde den op med lidt ekstra kaffefløde eller vand.Næringsindhold i 1 portion (210 g uden tilbehør):
- Kalorier: 211
- Protein: 20 g
- Kulhydrat: 4,7 g
- Kostfibre: 3,8 g
- Fedt:11 g
Pandekager med hytteost
Ingredienser
- 1 æg
- 100 g hytteost 1,5 % (eller højere fedt%)
- 1 ½ spsk HUSK (eller 3/4 sp fiberhusk)
- evt 2 spsk kaffefløde 9% (eller piskefløde)
- 2 tsk Sukrin Gold
- 1 tsk revet citronskal
- 1 knivspids salt
- 1 knivspids kardemomme
- 1 knivspids vaniljepulver
- kokosolie eller smør til stegning
Fremgangsmåde:
- Æg og hytteost mixes sammen med stavblender
- Tilsæt de øvrige ingredienser
- Fortynd dejen med kaffefløde, hvis den er for tyk. Den skal være tyktflydende.
- Fordel 4 klatter på en pande, der er varmet op med kokosolie eller smør
- Steges på panden ialt ca 10 minutter ved medium varme
- Vend først pandekagerne 1. gang, når de er gyldne på undersiden og virker stabile nok til at kunne vendes (efter ca 5 min. ved medium varme)
- Vend kun pandekagerne en enkelt gang.
- Server f.eks. med cremefraiche, blåbær og sukkerfri zero topping med salted caramel (eller den sukkerfri vaniljeis fra HjemIs – det er min yndlingsis pt).
LCHF´isering af pandekagerne: brug hytteost 4,5 %, brug mere kokosolie til stegning og fortynd med piskefløde. Server evt. med en cremefraiche 38% eller flødeskum.
Inspiration til opskriften fra 56kilo.se
Er du helt sikker på det er husk og ikke fiberhusk som 56kilo bruger ??
LikeLike
Jeg kan faktisk ikke helt huske det, men jeg har rettet opskriften til, så der nu står 1½ sp Husk eller 3/4 sp fiberhusk 🙂
LikeLike