Rødkålssalat med granatæble og kerner

Jeg er vild med denne rødkålssalat og har i lange perioder (indtil jeg bliver træt af den) altid en skål stående i køleskabet. Den er rigtig sund med masser af vitaminer og rig på MUFA (mono unsaturated fatty acids = enkelt umættede fedtsyrer), som jo er rigtig gode for os. Den bliver næsten bedre efter et par dage og kan holde sig i lang tid (omkring en uge, vil jeg tro). Jeg spiser den til frokost som tilbehør til fisk eller kød og om aftenen til den varme mad. Kernerne opbevares for sig og drysses først over, lige inden salaten spises.

Rødkålsalat med granatæbler, dadler og nødder

Ingredienser (jeg er ikke god til nøjagtige angivelser, så man må smage sig frem):

  • ½ rødkål
  • kernerne fra ½ granatæble
  • 1 håndfuld blåbær
  • ½ dl god olivenolie
  • ca ½ dl økologisk æblecidereddike
  • ca 2 sp Ravigottesauce (god senneps sauce som fås bl.a. i Kvickly og hos Søstrene Greene)
  • ca 1 ts flydende sød
  • salt og frisk kværnet peber
  • græskarkerner, solsikkekerner, hasselnødder

Fremgangsmåde:

  • Rødkål snittes fint f.eks. på et mandolinjern (men pas godt på fingre mm, for det er meget skarpt).
  • Æblet deles i kvarte og snittes ligeledes meget fint.
  • Kerner og grofthakkede nødder svitses i lidt olivenolie og hakkes groft
  • Dressingen blandes og hældes over.

– Nina

4 thoughts on “Rødkålssalat med granatæble og kerner

  1. Lone Lykke siger:

    Endnu engang kommer rødkålssalaten på menuen. Denne gang til juleskinke. Den smager fantastisk . God jul til dig Kathe og din familie. Og tak fordi , I bruger tid på at dele jeres skønne opskrifter ud til os alle sammen. Det er en uvurderlig hjælp til gæster og hverdag. Og når tingene er penslet særligt ud, er jeg sikker på, de er skrevet til mig.
    Tak 🙂

    Like

    • Kathe siger:

      Hej søde Lone
      Tak for din lille hilsen. Jeg er rigtig glad for at vi kan inspirere andre med vores opskrifter. Og du har ganske ret – det sker, at jeg sender dig (eller andre) en tanke, når jeg pensler tingene lidt ud 😉
      Rigtig glædelig jul til dig og dine også.

      Knus Kathe

      Like

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s