Skyr is med mynte, chokolade og pistaciekerner

Denne Skyr is er lækker let og frisk med en herlig smag af mynte. Sådan lidt á la After Eight. Den har dejlig crunch fra chokoladen og pistaciekernerne. Jeg har lavet isen på en legeret vaniljecreme og kørt den ca 20 minutter i min nye Nemox ismaskine. Herefter kom den en tur i fryseren. Konsistensen blev lidt fast i det (sikkert fordi den ikke er så fed), så den skal tø i mindst 45 minutter ved stuetemperatur. Den var ikke så nem at “kugle op”, men smagen var uovertruffen. Yderligere plus er, at den er low carb og fuld af gode proteiner. Vurdering: *** ud af 5 *Skyr is med mynte, chokolade og pistaciekerner Skyr is med mynte, chokolade og pistaciekerner Skyr is med mynte, chokolade og pistaciekernerSkyr is med mynte, chokolade og pistaciekerner Ingredienser til ca 1 liter is:

  • 6 dl skyr (eller mindre)
  • 1 dl piskefløde (eller mere – der skal være 7 dl skyr+fløde ialt)
  • 3 hele sammenpiskede æg
  • 100 g Sukrin Gold (eller 2 ts flydende sød)
  • 1 ½ ts vaniljepulver
  • 1 håndfuld finthakkede mynteblade
  • 50 g mørk chokolade med en høj kakao%
  • ½ dl hakkede pistaciekerner

Fremgangsmåde:

  • Bland det hele sammen bortset fra chokolade og pistacienødder i en gryde og varm det langsomt op til 85 grader. Du behøver ikke at piske det sammen først, da Sukrinen vil smelte i den varme creme. Pisk hele tiden under opvarmning, så det ikke brænder på.
  • Har du ikke et bolsje eller stegetermometer, så tag det af varmen, når det er cremet og de første kogebobler dukker op. Det må IKKE koge – så bliver iscremen nemlig ødelagt (den skiller).
  • Kom hurtigt cremen i en anden skål, når det har nået den rette temperatur, så det ikke kogerr videre i den varme gryde. Jeg hælder iskoldt vand i gryden og sætter skålen op i for en hurtigere afkøling. Skift gerne vandet nogle gange og sæt herefter skålen i køleskabet, indtil cremen er helt kold.
  • Tilsæt hakkede  pistaciekerner og chokolade.
  • Kør herefter isen i ismaskine (det giver den aller bedste is) i ca 20 minutter eller …
  • Kom den i fryseren og rør igennem ca. hver time, indtil du ikke kan røre længere ( 4-5 timer). Dette er for at undgå iskrystaller.
  • Tages op af fryseren 45-60 minutter inden servering.
  • Anrettes i smukke glas og pyntes med friske mynteblade.

Dette indlæg indeholder affiliate links, der giver os kommission, hvis du køber noget i den pågældende webshop. Vi linker altid kun til produkter, som vi selv har brugt og og kan stå inde for.

2 thoughts on “Skyr is med mynte, chokolade og pistaciekerner

    • Kathe siger:

      Tak Line – og god fornøjelse. Jeg har efter 5 slags is nu erfaret, at en smule spiritus i isen gør, at den får en mere blød og lækker konsistens (da spiritus jo ikke fryser). Bare et lille tip 🙂
      Mange hilsner Kathe

      Like

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s