Biryani kommer fra persisk og betyder egentlig bare stegt. Udtrykket er meget brugt i det indiske køkken: Lam Biryani, Ris Biryani osv. Fredag aften skulle familien have indisk take away – med masser af ris Biryani. Derfor lavede jeg mine egne blomkålsris Biryani udfra en opskrift på selvsamme slags ris.
“Risene” er vældig krydrede, så afhængig af tilbehøret kan du evt. skrue lidt ned for krydderierne. Det vil jeg nok gøre, næste gang, vi køber indisk – men jeg tænker, at kryddermængden er passende, hvis blomkålsrisene skal bruges som tilbehør til f.eks. kylling. De smagte rigtig indisk og rigtig dejligt.
Ingredienser til 4 personer:
OBS at den angivne krydderimængde giver nogle ganske spicy ris. Tag evt halv mængde, hvis du ikke er til meget krydret mad – eller hvis tilbehøret (altså køddelen) til risene også er meget krydret.
- 1 blomkål
- 1 broccoli (eller brug 2 blomkål)
- ca 2 tsk løgpulver
- ca 2 tsk hvidløgspulver
- ca 2 tsk gurkemeje
- ca 2 tsk ingefær
- ca 1 tsk garam masala
- ca 1 tsk tørrede chiliflager
- ca ½ tsk kardemomme
- ca 2 tsk groft salt
- 2 spsk olivenolie
- Evt frisk mynte til servering
Fremgangsmåde:
- Skyl blomkål og broccoli og riv det på råkostjern eller i din foodprocessor. Jeg kan godt lide, at det er lidt groft, men du kan også finthakke det fuldstændigt.
- Bland krydderierne og bland det i grøntsagsrisene sammen med olien (brug evt dine rene hænder – det er det nemmeste).
- Hæld i en bradepande og giv dem ca ½ time ved 150 ° varmluft.
- Rør i det et par gange undervejs.
- Server evt med frisk mynte.
Hej Kathe! 🙂
Tusind tak for opskriften! Lavede den i går – den var kæmpe succes! 😀 Smagte SÅ lækkert! Den er hermed pinpointed!
LikeLike
Hej Sille.
Tusind tak for feed back – og skønt at du kunne lide den.
Kh Kathe
LikeLike