Jeg elsker at lave simremad om vinteren i min gode gamle Römertopf stegeso. Det har min betænksomme svigersøn opdaget, så han forærede mig i julegave “Frem med stegesoen” af Hanne Birgitte og Anders Grøndahl.
En fantastisk kogebog, hvis man ligesom mig er glad for sin stegeso. Der er alle slags retter i den – lige fra tunge, smagfulde vinterretter over brød til lækre desserter. Det er ikke low carb retter, så de skal lige passes lidt til, hvis man spiser LCHF.
Dagens ret er min variation over Romersk oksegryde fra bogen. De laver den med oksetykkam, hvor jeg har valgt at bruge nogle oksetværreb, som jeg havde liggende i fryseren. Jeg har desuden brugt jordskokker i stedet for bacon for at få lidt flere grøntsager i retten.
Oksegryde i stegeso med jordskokker og syltede tomater
Ingredienser
- ca 1½ kg oksetværreb (eller tykkam)
- 2 sp olivenolie
- 8 jordskokker (man kan også bruge bacon for at give den røgede smag)
- 3 rødløg (eller almindelige), grofthakkede
- 6 fed hvidløg, grofthakkede
- 2 dl tør rødvin
- 1 knust boullionterning
- 2 laurbærblade
- 2 sp tomatpure
- ca ½ kg syltede små tomater (eller almindelige eller 1 dåse flåede tomater)
- havsalt, friskkværnet peber
- 1 hel rød chili
Fremgangsmåde
- Brun tværreben af et par omgange (jeg havde 4 stk á ca ½ kg – de ligner spareribs).
- Læg dem i stegesoen.
- Brun løg, hvidløg og jordskokker, som alle er skåret i tern. Det kan udelades, men jeg synes, det giver en bedre smag til løgene.
- Tilsæt tomater, pure, boulion og rødvin. Læg det hele i en stegeso, først 2 tværreb, så lidt grøntsager, dernæst igen tværreb og slut med grøntsager. Sæt låget på.
- Sættes i en kold ovn ved 160 grader i 4 – 6 timer.
- Tag låget af og tilsæt chilien, som du har givet nogle ridser (så det stærke kan komme ud).
- Giv retten 15-30 minutter mere uden låg, indtil kødet er helt mørt.
- Serveres med blomkålsmos eller blomkålsris.
ups glemte at slå notifikation til
LikeLike
Jeg har et spg. bruger man oksetykkam på et kilo, skal man så skære det ud i mindre stykker for at stege tiden passer til de øvrige ingredienser, tomat og jordskokker. Hvis ja hvor mange stykker bør man skære dem ud i.
LikeLike
Kære Birgithe
Det gør ikke så meget, at de øvrige ingredienser koger lidt ud. Jeg ville bare bruge det hele stykke.
Mvh Kathe
LikeLike
Uhm, det ser godt ud. Vi har også lige lavet stegeso mad. Det blev med kalvebov, jordskokker og kokosmælk+ingefær. MUMS. Jeg elsker det. Sylter du selv tomaterne? Hilsen Malene (www.paleolivet.blogspot.com)
LikeLike
Hejsa
Det lyder som en god kombi. Jeg elsker ingefær og kokosmælk. De syltede tomater var en foræring fra min datters svigermor 🙂
Mvh Kathe
LikeLike